На сьогоднішній день не знайдеш, мабуть, жодного сучасного будинку, в якому не було б сходів. Маються на увазі не тільки заміські будинки але й дворівневі квартири сучасного планування, а також квартири з переобладнаними горищними приміщеннями під житло.

Сходи служать сполучною ланкою між поверхами і є дуже важливим елементом інтер'єру, від якого більшою мірою залежить композиційна цілісність обраного стилю.

Сходи - це не тільки візитна картка дому, але й друге обличчя самих господарів.

Отже, основна функція сходів - у створенні умов для легкого і вільного переміщення з одного поверху на інший. Тому сходи повинні бути зручними, надійними і безпечними. Що б все це здійснилося
необхідно визначитися ще на етапі проектування самого будинку з конструкцією, матеріалом і місцем установки сходів.
Сходи поділяються на два види - маршові і гвинтові (спіральні).

У своїй практиці ми часто поєднуємо маршові сходи з гвинтовими.

Подібний симбіоз, якщо можна так висловитися, вирішує питання висоти сходів у сторону зменшення в обмеженому просторі. Більш популярно це можна пояснити так. Проміжний майданчик між поверхами замінюємо блоком з забіжних сходин (елементом гвинтових сходів) і зменшуємо прямі марші. Таким чином ми отримуємо компактні і зручні в експлуатації сходи.

Зручність сходів в експлуатації, поєднує в собі цілий ряд факторів. На кожному з них ми зупинимося більш детально.

1. Кут підйому та спуску або кажучи іншими словами - крутизна сходового маршу. Виходячи з досвіду, найбільш зручні для переміщення сходи з кутом нахилу від 30 до 40 градусів. Більш пологі сходи займають багато місця і вимагають багато часу для переміщення з поверху на поверх, а круті - надмірних зусиль.

До розряду крутих сходів відносяться сходи з кутом підйому 45 градусів і більше. Побудова таких сходів, щоб зручно було ними спускатися, вимагає інших технічних рішень ніж у звичайних, а саме - це поперемінний крок сходів. В іншому випадку зі сходів спускатися можна тільки спиною вперед.

2. Ширина сходів.

Одним із важливих параметрів сходів є їх ширина. Для руху однієї людини достатньо 60-70 см., але розійтися на таких сходах проблематично. Компромісом в цьому відношенні буде ширина між 80 і 90 см. За таких умов ми вже можемо не тільки вільно пересуватися, але й без особливих проблем переносити досить габаритні предмети (наприклад, меблі). Ну а щоб на сходах будинку, де живе одна сім'я, не виникало проблем і якщо дозволяє місце, зазвичай рекомендується робити сходини маршу шириною 100 см. і більше. У будинках підвищеної комфортності встановлюють сходи з шириною проходу 125-150 см.

Розміри сходових майданчиків визначаються наступним найважливішим критерієм: на майданчику повинна вміститися і легко повернутися доросла людина. Так що ширина поворотної сходової площадки зазвичай не менша ширини маршу, поверховий майданчик, в свою чергу, повинен бути досить просторим для вільного відкривання дверей.

3. На крутизну сходів впливають в першу чергу висота стелі приміщення і доступна для встановлення споруди площа. Зауважимо: чим крутіші сходи, тим менше місця їм необхідно. У кожному випадку доводиться вибирати між зручністю і втратою частини житлового простору.

Правда, додатковий аргумент на користь зручності - можливість перетворення сходів в основу інтер'єра.

Крім висоти стелі кут нахилу сходин істотно залежить і від кількості та розмірів сходів. Зазвичай число сходів в одному сходовому марші повинно бути не менше 3 але й не більше 18.

Найбільш прийнятними для підйому вважаються сходи, сходини яких мають висоту між собою від 15 до 20 см. і ширину проступи від 3 - до 35 см.

Дуже важлива для безпечного проходу і величина відстані по вертикалі між сходиною і нижньою частиною перекриття поверху. Дана вертикаль повинна бути не менше 2 м, щоб
по сходах могла підніматися людина середнього зросту не відчуваючи дискомфорту і інстинктивно не нахиляючи голову, побоюючись зачепити перекриття. Причому в міру підйому ця відстань повинна зберігатися

 
4. Огорожа

Сходові огорожі, що складаються з стовпів, балясин та поручнів, забезпечують безпеку. Стандартна висота перил дорівнює 90 см., при цьому відстань між балясинами повинна бути ніяк не більше 15, а якщо в будинку є діти - 12 см.

Товщина балясин не має великого значення, проте конструкція огородження зобов'язана бути жорсткою і витримувати бокове навантаження близько 100 кг. (Щоб доросла людина могла спокійно на них спертися). Стійкість конструкції огородження досягається надійному кріпленню опорних стовпів до основи і правильною стяжкою з ними поручнів.

Опорні стовпи встановлюються як на початку так на кінці сходів, а також на кожному з їх поворотів.

Дизайнерська думка не стоїть на місці. Знову входять у моду дерев'яні сходи з металевими огорожами: кованими або литими поручнями, що додають сходовим конструкціям відчуття невагомісті та ажурності. Крім балюстрад з чорних металів в хід йде і нержавіюча сталь, і скло, і навіть пластмаса.